Skip to main content

Za co kochamy manicure hybrydowy? Jest on zdecydowanie trwalszy niż klasyczny lakier i można o nim zapomnieć do czasu, aż pojawią się odrosty. W ramach pielęgnacji co jakiś czas wystarczy ściągnąć hybrydy, zrobić sobie przerwę i zregenerować paznokcie. Co jest potrzebne do zrobienia hybrydy? Podpowiadamy listę zakupów. Biorąc pod uwagę koszt zabiegu w salonie (80–200 zł), koszt urządzeń i akcesoriów na pewno szybko Ci się zwróci. Przygotuj się i zrób w domu manicure hybrydowy jak z salonu.  

Co jest potrzebne do zrobienia hybrydy?

Wykonanie manicure hybrydowego w kilku szczegółach różni się od standardowego manicure. Wymaga ono więcej akcesoriów, cierpliwości, precyzji i wykonywania poszczególnych kroków w określonej kolejności, co może być wyzwaniem dla roztrzepanych osób. Wykonując zabieg pierwszy raz, zarezerwuj sobie ok. 2 godziny wolnego czasu – szczególnie jeśli planujesz umieścić na swojej stylizacji dodatkowe ozdoby (pyłki, dżety lub dodatkowe malunki na gładkim tle). 

Niezbędne produkty potrzebne do zrobienia hybrydy

Podstawowe zestawy do hybryd kosztują od 100 do 300 zł – w zależności od typu i mocy lampy oraz dodatkowych akcesoriów. Lampa będzie niezbędna. Bez niej nie utwardzisz lakieru. Początkujące, niedoświadczone osoby mogą pominąć frezarkę. Nieumiejętnie używana, może uszkodzić płytkę paznokcia. Zastąpi ją pilnik, nad którym można mieć większą kontrolę. Na co zwrócić uwagę, wybierając pozostałe produkty potrzebne do hybrydy? Tutaj ważne są detale. 

Lampa UV, LED lub Dual LED

Do wyboru są trzy typy oświetlenia: lampa UV, LED i Dual LED. Na początek najlepsza będzie LED w kształcie mostka o mocy 9 lub 24W. Jest lekka, poręczna i utwardzi lakier na wszystkich paznokciach u dłoni jednocześnie. Lampa UV jest niedroga, ma wymienialne świetlówki i naświetla lakier w 2–4 minuty. Utwardza hybrydy i żele. Lampa LED ma dłuższą żywotność i utwardza lakier w 15–60 sekund, ale po wyczerpaniu się świetlówki trzeba kupić nowe urządzenie. Dual LED utwardza wiele rodzajów lakierów. 

Pilnik do paznokci

Najpopularniejsze są pilniki z papieru, trzeba je jednak często wymieniać. Najłagodniejsze dla płytki będą pilniki szklane. Istotna jest też ziarnistość pilnika. Popularne pilniki do definiowania kształtu paznokcia mają gradację 100/180. Do przygotowania naturalnych paznokci na hybrydę wybieraj pilnik o gradacji od 240 w górę. Aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia płytki paznokcia, opracowywanie paznokci należy zacząć od pilnika o wysokiej ziarnistości, kończąc na najniższej. 

Bloczek polerski

Polerka wygładza powierzchnię paznokcia. Przydaje się on również na końcowym etapie pracy do wyrównywania brzegu pomalowanego właściwym lakierem paznokcia (pozbywania się ewentualnych „zadziorów”). Bloczek polerski powinien mieć gradację od 460 wzwyż. Wyrównać powierzchnię paznokcia można też pilnikiem drobnoziarnistym (o gradacji 240–500). Bloczek o gradacji powyżej 600 zmatowi powierzchnię paznokcia przed nałożeniem bazy. Najbardziej wydajne będą bloczki o powierzchni pokrytej korundem.  

Pushery i cążki

Pusher (kopytko) to jednorazowy drewniany patyczek, którym odsuwa się do środka skórki narastające na paznokieć. Zdarzają się również wielorazowe pushery ze stali chirurgicznej. Należy je regularnie dezynfekować. Pusher przydaje się też podczas ściągania pozostałości lakieru hybrydowego. Cążkami wytniesz skórki. Przy wyborze cążków ważna jest też długość ostrza. Im twardsze skórki, tym dłuższe powinno być ostrze cążków (między 5 a 7 mm). Przy krótkich i miękkich skórkach wystarczą 3 mm.  

Bezpyłowe waciki

Waciki bezpyłowe wykonane z wielowarstwowej ligniny służą odtłuszczaniu płytki, usuwaniu lakieru hybrydowego lub przemywania paznokcia cleanerem. Bardzo ważne jest, by nie pozostawiały one pyłu i nie rozwarstwiały się. Niezauważony pył może przypadkiem osadzić się na powierzchni paznokcia i pozostać na nim, „przyklejony” za pomocą bazy lub lakieru. Zwykłe waciki do demakijażu będą „pylić”, przez co nie nadają się do wykonywania hybrydy. 

Cleaner

Co jest potrzebne do zrobienia hybrydy spośród preparatów? Na pewno przyda Ci się cleaner. Preparat nie tylko oczyszcza. Cleaner skutecznie odtłuszcza płytkę, co jest kluczowe dla trwałości i wytrzymałości hybrydy. Poza tym dezynfekuje, chroni płytkę przed dostawaniem się pęcherzyków powietrza pod lakier i zapobiega jego uszkodzeniom. Zdecyduj się na podstawowy cleaner bez dodatków. Inne służą do przemywania warstwy dyspersyjnej podczas zaawansowanej stylizacji z użyciem ozdób.

Baza pod hybrydę

Po przygotowaniu paznokci czas nałożyć bazę pod właściwy lakier. Chroni płytkę przed przebarwieniami, wyrównuje jej powierzchnię, poprawia przyczepność lakieru i zwiększa jego trwałość. Ma ona duże znaczenie dla trwałości hybrydy. Wiele produktów tego typu ma też składniki pielęgnujące i wzmacniające paznokcie, np. witaminy. Istnieją również bazy kolorowe, które można potraktować jako właściwy lakier (który następnie wystarczy utrwalić top coatem. 

Lakier hybrydowy

Co jest potrzebne do zrobienia hybryd? Bez lakieru ani rusz. Poza odcieniem ważny jest też skład lakieru, który w końcu oddziałuje na płytkę pod wpływem ciepła. Produkt nie powinien zawierać potencjalnie szkodliwych i uczulających substancji: toluenu, DBP, czy formaldehydu. Wybierz lakier o średniej konsystencji. Zbyt rzadki będzie spływać z paznokci, zbyt gęsty trudno nałożyć w odpowiedniej ilości. Istotna jest też pigmentacja. Im większa, tym mniej produktu będzie trzeba nałożyć. 

Top coat

Wśród produktów potrzebnych do hybrydy nie może zabraknąć wykańczającego manicure top coatu o błyszczącym lub matowym wykończeniu. Zabezpieczy on paznokcie przed uszkodzeniami. Wykonując podstawową hybrydę, zdecyduj się na top hybrydowy bez przemywania, który wymaga jedynie utwardzenia pod lampą. Inne top coaty mogą pozostawiać lepką warstwę dyspersyjną, która poprawia przyczepność pozostałych preparatów. Taki top wymaga przemycia cleanerem.

Leave a Reply