Skip to main content

Skórę dłoni łatwo przesuszyć i zniszczyć. Podobnie jest z paznokciami. Płytka paznokcia składa się w 18% z wody, ale również z keratyny (jej głównego budulca) oraz minerałów: wapnia, krzemu, cynku, magnezu, żelaza, sodu oraz miedzi. Stan paznokci może pogarszać niedobór składników odżywczych, choroba, zmiany hormonalne, chemia domowa, zbyt częste malowanie i zmywanie lakieru acetonem, czy też obgryzanie. Czym odżywić paznokcie, które są zniszczone? Podpowiadamy kosmetyki i inne sposoby.

Co powinny zawierać skuteczne odżywki do paznokci?

Odżywek do paznokci na rynku jest coraz więcej. Jak wybrać preparat dopasowany do swoich potrzeb? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaka jest najlepsza odżywka do paznokci. Odżywki do zniszczonych paznokci powinny zawierać minerały (w tym wapń), witaminy, wyciągi roślinne (np. skrzyp), keratynę, wapń, nawilżający kwas hialuronowy i krzemionkę. Paznokciom, które rosną zbyt wolno, pomoże ekstrakt z nasion lnu, olej rycynowy, żelazo, ceramidy i krzemionka. Rozdwajające się i łamliwe, kruche paznokcie odżywi i wzmocni odżywka witaminowa, z biotyną (witaminą B7), C, E, F, z proteinami, żywicą oraz włóknami nylonowymi. Miękkie i cienkie paznokcie wzmocni kosmetyk z proteinami jedwabiu, pyłem diamentowym i wapniem. Tego typu odżywkę możesz zastosować również po długo noszonej hybrydzie.

Jaka jest najlepsza odżywka do paznokci po hybrydzie?

Hybryda noszona zbyt często i bez przerwy na regenerację paznokci może sprawić, że paznokcie staną się cieńsze, bardziej miękkie i kruche, a skórki wysuszone i narażone na pękanie i powstawanie podrażnień. Co powinny zawierać skuteczne odżywki do paznokci po hybrydzie? Oprócz minerałów i regenerujących składników powinny one mieć w składzie oleje, w tym olej arganowy i makadamia (zawierają one wzmacniającą wit. E), olejek z pestek moreli, oraz odżywczy wosk pszczeli i lanolinę. Do regeneracji sprawdzi się również keratyna i masło shea. Nie stosuj odżywek ze szkodliwym toluenem, związkami DBP i formaldehydem. Składnik ten często wywołuje alergie (w tym pieczenie i reakcje skórne), podrażnia i uszkadza, a nawet powoduje onycholizę (“odrywanie” się płytki paznokcia od opuszka).

Czy odżywki do paznokci działają?

Powinny być też stosowane wymiennie, w tym zawsze jako baza pod kolorowy lakier. Działają one doraźnie, ale nie powinny one bazować na jednym składniku. Utrzymanie równowagi PEH dotyczy nie tylko włosów, ale i paznokci. Nie należy przedobrzyć z preparatami na keratynie. Jest ona wprawdzie podstawowym budulcem płytki, jednak, aby regeneracja dała dobre efekty, paznokcie potrzebują również nawilżających humektantów (np. ekstraktu z aloesu czy nawilżających cukrów) i lipidów (dostarczają ich oleje). Przeproteinowane paznokcie bez nawilżenia i odpowiedniego natłuszczenia stracą zdrowy wygląd. Aby osiągnąć optymalny efekt pielęgnacji, zadbaj również o swoją dietę, suplementację i inne aspekty pielęgnacji dłoni.

Czym odżywić paznokcie oprócz kosmetyków?

W Twojej diecie powinny znaleźć się produkty o wysokiej zawartości cynku, krzemu i żelaza. Dobrym źródłem cynku są boczniaki, suszone grzyby shiitake, fasola adzuki, pieczarki ryby, owoce morza, pestki dyni i otręby pszenne. Żelazo znajdziesz w glonach, podrobach, zielonych warzywach liściastych, kiełkach oraz burakach. Doskonałym źródłem krzemu są otręby pszenne i owsiane, brązowy ryż, ogórki, cebula, kapusta i rzodkiewka. Nie należy też zapominać o krzemowym i polskim superfood, skrzypie polnym. Wystarczy jedna filiżanka herbaty ze skrzypu dziennie przez 3 miesiące, by dostrzec efekty. Na stan paznokci wpływ mają również kwasy omega-3, które znajdziesz m.in. w siemieniu lnianym. Napar z siemienia możesz zarówno pić, jak i moczyć w nim paznokcie. Odżywisz w ten sposób również skórki.

Leave a Reply