Skip to main content

W przeszłości aceton był jedynym dostępnym zmywaczem do paznokci. Współcześnie na rynku znajdziemy zmywacze acetonowe z pielęgnującymi substancjami oraz inne zmywacze, w tym preparaty bezacetonowe. Wciąż jednak do zmywania lakieru hybrydowego oprócz frezarki najlepszy jest właśnie aceton do paznokci. Jak stosować ten preparat, co to jest aceton do paznokci, jaki ma skład i czy aceton jest szkodliwy dla paznokci lub zdrowia? Jakie zalety i wady ma ten kosmetyk i do czego służy aceton do paznokci?

Co to jest aceton do paznokci?

Aceton (znany też jako propanon lub keton metylowy) to bezbarwny, łatwopalny (jego temperatura wrzenia to zaledwie 56 st. C) związek organiczny. Jest on rozpuszczalnikiem o charakterystycznym, ostrym i intensywnym zapachu. Substancja szybko paruje i łatwo łączy się z wodą, alkoholem, ketonami o niskiej masie cząsteczkowej i etanolem. Aceton znaleźć można nie tylko w zmywaczach do paznokci, ale również w lekach, farbach, środkach wybuchowych i środkach chemicznych wykorzystywanych podczas prac budowlanych. Aceton znajduje się również w organizmie człowieka. Jest on produktem rozkładu tłuszczu przez wątrobę. Zdrowy człowiek uwalnia jedynie niewielką ilość ketonów metylowych do krwi i moczu. Ich poziom wzrasta na skutek chorób metabolicznych, np. cukrzycy typu I czy zatrucia acetonem. 

Aceton do paznokci — do czego służy?

Aceton to obok frezarki jedyny skuteczny i szybki sposób, by usunąć lakier hybrydowy z paznokci. To mocny rozpuszczalnik, który bez problemu poradzi sobie z hybrydą i klasycznym lakierem. Działa jednocześnie odkażająco. 

Ile trzymać aceton na paznokciach?

Zmywanie manicure czy pedicure za pomocą acetonu jest bardzo proste. Nasączonymi acetonem wacikami należy owinąć paznokcie, zabezpieczyć folią aluminiową, podpiąć klipsem do usuwania hybryd i odczekać chwilę. Jak długo trzymać aceton na paznokciach? W miarę możliwości najlepiej najkrócej, jak się da. Aceton potrzebuje ok. 10 minut. Większość lakieru powinna zejść równomiernie, jedną warstwą. Pozostałości lakieru nie należy zdrapywać samodzielnie. Wystarczy usunąć je pusherem. Po usunięciu lakieru, jeśli nie planujemy przerwy od stylizacji, należy przygotować płytkę na nowy manicure i zastosować cleaner lub nałożyć na dłonie i paznokcie odżywczą maskę, lub krem. Masaż dłoni i paznokci podczas aplikacji zwiększy wchłanianie kosmetyku.  

Leave a Reply