Żele i masy akrylowe wymagają specjalnego przygotowania płytki paznokcia i zachowania higieny podczas stylizacji. Jednym z preparatów, które na pewno przydadzą się podczas takiego manicure, jest dehydrator do paznokci. Co to jest? Do czego służy i dlaczego jest niezbędny? Czym różni się on od podstawowego cleanera? Kiedy lepiej jest stosować dehydrator z kwasami w składzie (primer), a w jakich sytuacjach lepszy będzie bezkwasowy? Jaki dehydrator wybrać? Odpowiadamy na pytania.
Dehydrator do paznokci – co to jest?
Dehydrator do paznokci to bezkwasowy odtłuszczacz na bazie octanu etylenu. Produkt przygotowuje płytkę paznokcia do nałożenia żelu lub akrylu. Aplikuje się go po opiłowaniu i zmatowieniu płytki. Preparat dezynfekuje paznokcie i ich okolice oraz obniża wilgotność płytki paznokcia do 0% na około pół godziny. W tym czasie można zaaplikować inne produkty. Do odwodnionej płytki paznokciowej pozbawionej tłuszczu lakier przywiera lepiej, a manicure jest trwalszy i nie odpryskuje. Dehydrator działa antyseptycznie i zapobiega mnożeniu się bakterii. Ponadto doskonale usuwa on pył powstający podczas szlifowania płytki i inne zabrudzenia. Dehydrator chroni lakier przed wybrzuszeniem się i odpryskiwaniem. Zwiększa on też trwałość manicure.
Dehydrator do paznokci – jak używać tego preparatu?
Nakładanie dehydratora do paznokci wiąże się z kilkoma zasadami, ale nie sprawi problemów nawet mało doświadczonym osobom. Najpierw należy przygotować paznokcie: nadać lub poprawić ich kształt, usunąć skórki i delikatnie zmatowić płytkę za pomocą pilnika lub bloku polerskiego. Następnie nakładamy dehydrator do paznokci. Jak używać tego preparatu? Nakładamy go w niewielkiej ilości pędzelkiem. Nie należy nakładać go na obie dłonie jednocześnie, by podczas opracowywania jednej dłoni, preparat nie tracił swoich właściwości na drugiej, która w tym czasie „czeka”. Na koniec należy nałożyć cienką warstwę środka i pozostawić do wyschnięcia. Następnie można nałożyć pozostałe produkty.
Jaki dehydrator wybrać?
Dehydrator to produkt bezkwasowy. Nie osłabia on paznokci, nie wnika w głąb tkanek i przywraca powierzchni paznokci naturalne pH. Produkt po wypolerowaniu zamyka pory paznokcia i matowi jego powierzchnię. Zwiększa tym samym przyczepność lakieru i łączy płytkę paznokcia z bazą. Dehydrator bezkwasowy mogą stosować osoby, które mają zdrowe i mocne naturalne paznokcie. Produkt nie podrażnia skórek i jest bezzapachowy. Osoby z problematyczną płytką, będą bardziej zadowolone z działania dehydratora (primera) kwasowego. Preparat działa mocniej niż jego bezkwasowa wersja. W razie kontaktu preparatu ze skórą, należy natychmiast ją przemyć.
Czym różni się dehydrator od cleanera?
Podstawowy cleaner i dehydrator teoretycznie działają tak samo (odtłuszczają, oczyszczają i dezynfekują paznokcie), jednak nie są tożsame. Mają też różne składy. Bazą cleanera jest izopropanol (alkohol izopropylowy), dehydratora zaś – octan etylenu. Podczas manicure hybrydowego dehydrator bezkwasowy można zastąpić cleanerem. Za pomocą cleanera można przemyć warstwę dyspersyjną powstającą podczas stylizacji. Nie należy tego robić dehydratorem, ponieważ lakier może się rozwarstwić.
Czy dehydrator jest bezpieczny?
Formuła dehydratora bezkwasowego w przeciwieństwie do wielu innych preparatów do manicure, nie drażni skóry, paznokci czy błon śluzowych. Jest ona bezpieczna dla wrażliwych osób. Alergicy przed pierwszym zastosowaniem powinni wypróbować dehydrator na skórze w mało widocznym miejscu i odczekać 24 godziny. W przypadku uczulenia, w zależności od typu i intensywności zmian skórnych, należy zmyć dehydrator i zrobić sobie przerwę od stylizacji paznokci oraz skonsultować się z dermatologiem i wybrać w porozumieniu z profesjonalną stylistką paznokci wybrać inny produkt.