Skip to main content

Od cleanera rozpoczyna się każdy profesjonalny zabieg stylizacji paznokci. Po co jest cleaner do paznokci? Jest on niezbędny do wykonania trwałego manicure hybrydowego czy też akrylowych stylizacji. Czy cleaner jest potrzebny? Preparat ten ma duży wpływ na ostateczny efekt i trwałość stylizacji. Pozwala też uniknąć częstych, podstawowych błędów. Jeśli brakuje go na początku stylizacji, może być to sygnał do zmiany salonu lub stylistki. Dowiedz się, co to cleaner do paznokci i dlaczego warto go stosować.

Co to jest cleaner do paznokci?

Cleaner do paznokci potocznie nazywany jest odtłuszczaczem, choć jest to tylko jego podstawowa funkcja i jedno z licznych zastosowań. W składzie cleanera, którego głównym zadaniem jest czyszczenie i odtłuszczanie, dominuje alkohol izopropylowy. Istnieją jednak również inne rodzaje preparatu, o których wspomnimy poniżej. Do czego służy cleaner tego rodzaju? Pomaga on usunąć warstwę dyspersyjną top coatu i wykończyć (nabłyszczyć) już gotową stylizację. Dostępne są także cleanery do zmywania warstwy dyspersyjnej w trakcie zdobienia i preparaty 2w1, które można stosować w ramach przygotowania do stylizacji i w jej trakcie.

Cleaner do paznokci – do czego służy ten kosmetyk?

Podstawowy cleaner stosuje się po opiłowaniu i usunięciu pyłu z powierzchni paznokcia. Przygotowuje on płytkę paznokcia do właściwej stylizacji: usuwa on zabrudzenia i zanieczyszczenia, a także odtłuszcza płytkę. Czy cleaner jest potrzebny? Owszem! Dzięki niemu powierzchnia paznokcia po pomalowaniu i utwardzeniu nie jest lepka. Ponadto kosmetyk zapewnia trwałość, zapobiega odpryskiwaniu, dostawaniu się pęcherzyków powietrza pod lakier, wybrzuszeniu warstwy czy odchodzeniu lakieru od płytki. Zwróć uwagę na to, jaki cleaner kupujesz. Nie zawsze jest on tożsamy z odtłuszczaczem. Mimo że oczyszcza, nie ma on też nic wspólnego ze zmywaczem – nie zmyjesz nim lakieru.

Po co jest cleaner do paznokci? 10 funkcji preparatu

Z cleanera nie warto rezygnować nawet podczas domowej stylizacji paznokci. Przekonaj się, jak wielofunkcyjny i praktyczny jest cleaner do paznokci. Do czego służy?

  • Przygotowuje paznokcie na kolejne preparaty (np. bazę)
  • Odtłuszcza powierzchnię paznokci
  • Dezynfekuje płytkę
  • Zabezpiecza przed powstawaniem nierówności
  • Chroni przed powstawaniem pęcherzyków powietrza
  • Zwiększa przyczepność lakieru i innych preparatów
  • Usuwa lepką warstwę po topie hybrydowym
  • Usuwa warstwę dyspersyjną, powstającą podczas stosowania pyłków czy naklejek
  • Stosowany pod koniec stylizacji, pielęgnuje skórki i nabłyszcza płytkę.

Na rynku stylizacji paznokci istnieją już cleanery 2w1, które łączą w sobie różne funkcje – czy są one skuteczne? Czym różnią się od podstawowego odtłuszczacza?

Cleaner do paznokci 2w1 – czy to zawsze dobre rozwiązanie?

Połączenie odtłuszczacza i cleanera to ekonomiczne rozwiązanie. Preparat jest wydajny (przeważnie występuje w dużych pojemnościach i sprawdza się zarówno w ramach przygotowania płytki, jak i podczas stylizacji czy jej finishingu.

Tego typu produkty zawierają często olejki eteryczne, które również pielęgnują i maskują zapach preparatu. Sprawdzą się one podczas stylizacji i przy wykończeniu manicure. Cleanery z olejkami w składzie nie są jednak wskazane do stosowania w pierwszym etapie stylizacji, do odtłuszczania płytki – po ich zastosowaniu na płytce zostanie tłusta warstwa.

Cleanery ze składnikami pielęgnującymi – jakie mają zalety?

Cleanery stosowane podczas stylizacji, np. do ściągania warstwy dyspersyjnej czy usuwania tłustej warstwy w miejscu zdobienia, wzbogacone są o ekstrakty roślinne o pielęgnacyjnych właściwościach (np. z aloesu, ryżu czy miodu). Co dają dłoniom i paznokciom te składniki? Ekstrakt z aloesu działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia. Ekstrakt z ryżu jest bogaty w proteiny, dzięki czemu wzmacnia strukturę paznokci i zwiększa ich wytrzymałość, a także odżywia, nawilża i poprawia elastyczność. Stymuluje też wzrost płytki. Ekstrakt z ryżu świetnie sprawdzi się w przypadku cienkich i łamliwych paznokci. Wyciąg z miodu manuka działa nawilżająco i rewitalizująco, ma też działanie antybakteryjne i łagodzące. Zadziała on świetnie na osłabione (np. po długiej chorobie lub po dłużej noszonych hybrydach) paznokcie. Stosowanie tego typu produktów uprzyjemnia też owocowy lub świeży zapach. Na cleanery z substancjami zapachowymi powinni jednak uważać alergicy.

Czy można zastąpić czymś cleaner?

Wiemy już, po co jest cleaner do paznokci. Co jednak, jeśli chwilowo nie ma go w domu, a trzeba wykonać stylizację? Podstawą składu cleanerów-odtłuszczaczy jest alkohol izopropylowy, dlatego jako zamiennika możesz użyć innego wysokoprocentowego, czystego alkoholu spożywczego, np. spirytusu 95%, który przy okazji świetnie dezynfekuje paznokcie. Nie powinien być to alkohol salicylowy lub nieoczyszczony (przemysłowy). Czysty alkohol błyskawicznie odtłuszcza i wysusza skórki, paznokcie i skórę dłoni, dlatego w tym przypadku przy okazji stylizacji trzeba szczególnie o nie zadbać. Inna możliwość to zastosowanie acetonu, jednak nie należy nadużywać tej opcji. Aceton (nawet kosmetyczny) może uszkodzić płytkę paznokciową, odwadniać ją i drażnić skórki. Nie powinien być on stosowany na podrażnioną lub uszkodzoną skórę – wówczas może powodować ból, pieczenie i podrażnienie istniejącej rany.

Czy cleaner jest potrzebny?

Jeśli zależy Ci na długotrwałym i estetycznym manicure bez odprysków, nierówności czy bąbelków powietrza, jest on wręcz niezbędny podczas zabiegu. Na rynku dostępne są różne rodzaje cleanerów. Właściwy dobiera się w zależności od przeznaczenia i stanu paznokci oraz skórek. Niekiedy (nawet po dłuższym czasie) może pojawić się reakcja alergiczna na składniki cleanera lub sam lakier hybrydowy – wtedy należy skontaktować się z dermatologiem i zrobić przerwę od zabiegów manicure.

Leave a Reply