Skip to main content

Cleaner jest niezbędny w profesjonalnej, jak i domowej stylizacji paznokci. Jeśli zależy nam na trwałym i nieskazitelnym manicure hybrydowym, nie należy go pomijać. Podstawowy cleaner (odtłuszczacz) stosuje się po opracowaniu płytki paznokcia. Wystarczy niewielka ilość, aby zdezynfekować i odtłuścić płytkę. Po osuszeniu cleanera należy zastosować bazę lub primer i kolejne kroki. Do czego jeszcze służy ten preparat i czym można zastąpić cleaner do paznokci, jeśli akurat go nie mamy? Sprawdź. 

Do czego służy cleaner? 

Cleaner nadaje się nie tylko do odtłuszczenia i zdezynfekowania dłoni przed rozpoczęciem stylizacji. Istnieją również cleanery 2w1, których zadaniem jest odtłuszczanie oraz usuwanie warstwy dyspersyjnej podczas zdobienia lub preparaty, które stosuje się głównie przy finishingu (np. nabłyszczające i pielęgnacyjne cleanery z ekstraktami i olejkami roślinnymi). O ile podczas stylizacji primer jest opcjonalny, cleaner uważany jest przez profesjonalistów za obowiązkowy dla osiągnięcia trwałego i estetycznego efektu. 

Cleaner do paznokci – skład podstawowego preparatu 

Skład cleanera do paznokci w wersji podstawowej (przeznaczonego do odtłuszczania, stosowanego jedynie na początku stylizacji) bazuje na kosmetycznym alkoholu izopropylowym w stężeniu 91%. Jest on łatwopalny i ma charakterystyczny, szybko ulatniający się zapach. Działa on antyseptycznie – odkaża, usuwa zanieczyszczenia i jest rozpuszczalnikiem. Zabezpiecza też płytkę przed powstawaniem bąbelków powietrza. Co ciekawe, podobne właściwości wykazuje przy wyrobie kosmetyków, w tym mydeł glicerynowych. Taki cleaner oprócz izopropylu może zawierać również octan butylu lub etylu i substancje, które neutralizują ostry zapach preparatu. 

Skład cleanera do paznokci w preparatach do zadań specjalnych 

W cleanerach typu 2w1 oprócz alkoholu izopropylowego występują również pielęgnujące ekstrakty roślinne oraz olejki eteryczne, które często, oprócz właściwości dezynfekujących, maskują zapach alkoholu. Taki jest np. olejek z drzewa herbacianego. Cleanery z olejkami można stosować podczas stylizacji i jej finishingu. Nie nadają się one do samego odtłuszczenia płytki. Jeśli chodzi o wielofunkcyjny cleaner do paznokci, skład takich preparatów, bywa wzbogacony np. o łagodzący i nawilżający ekstrakt z aloesu, miodu lub np. ryżu. Taki cleaner pomoże wzmocnić łamliwe paznokcie oraz zwiększyć ich elastyczność i wytrzymałość. Cleanery mogą zawierać również kompozycje zapachowe – zapach deseru lub świeżych owoców umili manicure. Alergicy powinni stosować cleanery bez dodatkowych substancji zapachowych.  

Czym zastąpić cleaner do paznokci? 

Skończył Ci się właśnie cleaner do paznokci? Czym zastąpić ten preparat? Przynajmniej jeden zamiennik znajdziemy w domu lub w najbliższej aptece czy też sklepie spożywczym. Zamiast stale kupowanego cleanera do podstawowego zdezynfekowania i odtłuszczenia płytki można użyć czystego spirytusu w stężeniu 95%. Alternatywą może być też dla niego zmywacz bez acetonu i olejków w składzie lub alkohol izopropylowy, który pozostał w domu np. po remoncie. Można też awaryjnie zastosować sam aceton. Aceton w nadmiarze może uszkodzić płytkę paznokciową, odwadniać ją i drażnić skórki. Nie należy stosować go na podrażnioną lub uszkodzoną skórę. Wykorzystując takie zastępcze rozwiązanie, należy zadbać o nawilżenie skóry i skórek po zabiegu. Wysoko stężony alkohol nie tylko odtłuszcza, ale i podrażnia i wysusza skórę. 

Jak zadbać o dłonie po hybrydzie?

Przy częstym stosowaniu hybryd i preparatów chemicznych skóra może stać się cienka i sucha, skórki mogą pękać, a paznokcie być łamliwe, cienkie i zniszczone. Wówczas, po ściągnięciu hybryd, należy zrobić 2-3-miesięczną przerwę, przyciąć paznokcie, pielęgnować skórki specjalnym olejkami, stosować regularnie i często krem do rąk oraz zabieg z rękawiczkami na dłonie. Podczas sprzątania wskazane są rękawiczki ochronne. Kondycję skóry i paznokci po hybrydzie poprawią też wzmacniające suplementy (biotyna, kolagen, wapń i witamina C). 

Leave a Reply