Lakier hybrydowy zdobi paznokcie przez kilka tygodni, jednak po upływie tego czasu pojawiają się nieestetyczne odrosty. Są one szczególnie widoczne w przypadku lakierów w intensywnych i ciemnych kolorach – wówczas hybrydę należy ściągnąć. Jak zrobić to w bezinwazyjny sposób, który nie uszkadza płytki paznokciowej? Remover czy aceton: czym usunąć hybrydę lub żel akrylowy? A może frezarka będzie lepszym rozwiązaniem? Stojąc przed wyborem remover a aceton, przeczytaj koniecznie ten artykuł.
Jak usunąć hybrydę bez użycia chemii?
Jednym ze sposobów na usunięcie hybrydy jest frezarka i opiłowanie warstwy lakieru, jednak nie należy tego robić, nie mając doświadczenia. Nieumiejętne ściąganie hybrydy frezarką może uszkodzić płytkę paznokcia. Do usunięcia hybrydy najlepiej nadają się frezarki ceramiczne i karbidowe. Po zamontowaniu odpowiedniej końcówki w urządzeniu i wybraniu prędkości obrotów 20–25 tys. na minutę można zacząć usuwać lakier, przesuwając końcówkę płynnym ruchem od macierzy do brzegu paznokcia. Aby nie uszkodzić powierzchni paznokcia, miejsce przyłożenia frezu należy zmieniać dość często. Jest to sposób odpowiedni dla osób szczególnie wrażliwych na aceton, w tym alergików czy astmatyków. Przy braku skłonności do uczuleń można śmiało rozważyć aceton czy remover. Jakie zalety i wady mają te preparaty?
Plusy i minusy acetonu
Aceton to podstawowy produkt do rozpuszczania hybrydy i innych stylizacji, w tym żelu akrylowego. W czystej postaci ma on silny, charakterystyczny zapach. Dostępne są już jednak acetony bezzapachowe, z dodatkiem substancji niwelujących nieprzyjemny zapach lub acetony o przyjemnych zapachach, np. owoców tropikalnych, gumy balonowej czy truskawek. Ponieważ czysty aceton to preparat, który wysusza skórę i ingeruje w płytkę paznokcia, osoby o szczególnie wrażliwej skórze i kruchych, cienkich czy łamliwych paznokciach powinny stosować go zamiennie z removerem. Ponadto aceton stosowany w nie odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach może drażnić oczy i błony śluzowe.
Zalety i wady removera
Remover zmywa lakiery hybrydowe, żele akrylowe i pudry tytanowe. Działa on znacznie łagodniej niż czysty aceton, dlatego trzyma się go nieco dłużej niż aceton (przeważnie do 15 minut). Podstawą formuły removera jest wprawdzie aceton, jednak znajdują się w niej dodatkowe składniki pielęgnujące paznokcie i skórę, w tym skórki. Zaliczyć można do nich witaminy (w tym wit. C, E czy F), ekstrakty roślinne (np. łagodzący, z aloesu), oleje (w tym arganowy) oraz lanolinę, która lekko natłuszcza dłonie i paznokcie, pozostawiając na nich zabezpieczającą warstwę. Dzięki takiej formule preparat nie wysusza i nie podrażnia delikatnych skórek. Nadaje się on do stosowania również podczas domowej stylizacji paznokci. Ma też subtelniejszy zapach niż czysty aceton. Oba produkty mają swoje atuty i słabe strony. Co zatem wybrać: aceton czy remover? Oto krótkie podsumowanie.
Remover czy aceton do hybryd?
Aceton można stosować przy mocnych i wytrzymałych paznokciach. Przy regularnym stosowaniu manicure hybrydowego zalecane jest jednak usuwanie lakieru łagodniejszym removerem, który przy okazji wstępnie pielęgnuje paznokcie i skórki. Aceton działa szybciej i intensywniej niż remover. Rozpuszcza on lakier, podczas gdy remover tylko go zmywa, bez ingerencji w płytkę paznokcia. Ponadto aceton w przeciwieństwie do słabszego removera, można stosować również do klasycznych (nie hybrydowych lakierów). Aceton usunie także całkowicie nawet bardzo trwałe lakiery – użycie pushera ograniczone jest tu do minimum. Stosując remover na paznokcie pokryte zabezpieczającym top coatem, należy najpierw spiłować delikatnie frezarką jego warstwę. Preparat ten usunie top coatu – w przeciwieństwie do czystego acetonu kosmetycznego, który rozpuści wierzchnią warstwę ochronną manicure.